Mikä on maailman huono-­osaisin ihmisryhmä ja miksi se on hel­sinki­läiset autoilijat, Daniel Sazonov? 

Ylioppilaslehti kysyy sen, mistä valtamedia vaikenee.

T:Teksti:

|

K:K: Helsingin kaupunki

Ylioppilaslehti: Tervehdys Helsingin tuore pormestari Daniel Sazonov! Mitenkäs se vallan kahva on käteen sopinut? 

Daniel Sazonov: No kyllä se on istunut ihan kohtuullisesti. Mutta onneksi mä vähän harjoittelin apulaispormestarina neljä vuotta, joten pohja oli sillä tavalla olemassa. 

YL: Sinulla ja Ylkkärillä on yhteistä historiaa, sillä olet toiminut Ylioppilaslehden Kustannus Oy:n hallituksen puheenjohtajana vuosina 2015–2018. Haluatko esittää tähän alkuun julkisen anteeksipyynnön, kun et siitä huolimatta ostanut kevään vaalinumerostamme mainostilaa, vaikka halvalla olisi lähtenyt? 

DS: Se on kyllä ylioppilaskuntapoliittisen urani huippu se homma. Mutta en mä anteeksi pyytele, koska mainoksia ostetaan sellaisista medioista, joita luetaan paljon ja laajasti. 

YL: Auts. Edeltäjäsi Juhana Vartiainen oli tunnettu siitä, että hän otti päiväunia myös kesken työpäivän. Oletko itse jo löytänyt kaupungintalon parhaat päikkäripaikat? 

DS: Myönnän, että kerran yritin, mutta en onnistunut. Eli siinä me ollaan ilmeisesti Juhanan kanssa erilaisia, että en ole tällainen päiväuniorientoitunut henkilö. 

YL: Olet Helsingin historian nuorin pormestari, mutta heti ei ehkä uskoisi, että olet vasta 32-vuotias. Miksi larppaat keski-ikäistä? 

DS: Jotkut sanoo, että olen syntynyt keski-ikäisenä ja salkku kädessä. Eli voi olla, ettei tarvitse edes larpata, vaan se tulee luonnostaan. Mutta tässä on se hyvä puoli, että politiikassa pidetään kuitenkin tosi nuorena, vaikka kaikki muut väittää, että larppaan keski-ikäistä. 

YL: Vaalikampanjassasi käytettiin ahkerasti kaksoispiste deetä (:D). Oliko se yrityksesi olla nuorekas ja kosiskella entisiä ylilautajonneja äänestämään? 

DS: Olen edelleen sitä mieltä, ettei jotain niin humoristista voi käyttää. Mutta se, ja sitten se ratikkamainos, jossa mun naama oli katkaistu, olivat lopulta ne, jotka jäivät eniten ihmisille mieleen. Eli ehkä kannattaa oikeasti välillä kuunnella mainosmiehiä ja -naisia. 

”Jotkut sanoo, että olen syntynyt keski-ikäisenä ja salkku kädessä.”

YL: Henkilökohtaisissa äänimäärissä mitattuna helsinkiläiset olisivat halunneet pormestariksi ennemmin demareiden Eveliina Heinäluoman. Kuinka usein heräät öisin hikisenä miettimään tätä tosiasiaa? 

DS: No, olen pärjännyt ihan hyvin niiden vajaan 12 000 äänen kanssa. Että kyllä se siinä mielessä oli pulinat pois -tulos. 

YL: Voisiko asiaa tulkita niin, että helsinkiläiset haluaisivat jo jonkun muun kuin kokoomuslaisen miehen pormestariksi? 

DS: Sit ne varmaan olisi äänestäneet demareista isoimman puolueen, mutta kokoomus oli kuitenkin suurin. Se on se mandaatti, joka tarvitaan. 

YL: Liike Nytin pormestariehdokas Harry Harkimo nosti kevään kuntavaalikamppailun aikaan esiin taustasi ja kyseenalaisti suomalaisuutesi. Mitä terveisiä haluat lähettää Hjallikselle? 

DS: Tuon tason kommentointi on niin väsynyttä, että jätetään se totaalisesti omaan arvoonsa. 

YL: Mikä on maailman huono-osaisin ihmisryhmä ja miksi se on helsinkiläiset autoilijat? 

DS: Kyllä niitä varmaan jokunen enemmän löytyy, mutta ehkä se kertoo siitä, että kaikilla on elämässä omat huolensa. Joillakin ne on vähän isommat ja joillakin vähän pienemmät. Autoilijat ehkä kuuluvat tähän jälkimmäiseen joukkoon sitten kuitenkin. 

YL: Olet koulutukseltasi oikeustieteen maisteri. Kai kuitenkin tiesit, ettei perustuslaissa turvattu liikkumisvapaus tarkoita sitä, että jokaisella on oikeus liikkua polttomoottoriautolla Helsingin ydinkeskustassa? 

DS: Onpa hyvä, että tämä haastattelu oli mahdollisuus saavuttaa tämäkin ymmärrys. 

”Jossain vihreät ovat onnistuneet politiikassaan.”

YL: Taitat kuulemma usein työmatkat autolla, vaikka kotoasi Etu-Töölöstä on vain parin kilometrin matka Helsingin kaupungintalolle. Olet siis itsekin tajunnut, että se tulee halvemmaksi kuin HSL-kertalipun ostaminen. 

DS: Ei se auton omistaminen valitettavasti halvemmaksi tule. Olen itse asiassa ajatellut, että varmaan rahan näkökulmasta kannattaisi luopua autosta. Että jossain vihreät ovat onnistuneet politiikassaan. Mutta silti edelleen kaikki muu, harrastukset ja mökkeilyt, vaatii auton pitämistä. 

YL: Töölöstä puheen ollen, olet viime vuosina kirjoitellut Töölöläinen-lehteen erittäin töölöläisiä kolumneja, joissa olet hehkuttanut muun muassa juustokauppa Rolling Cheesen ”eksoottisia juustoja ja kinkkuja”. Mikä on suosikkisi näistä mainituista eksoottisista kinkuista? 

DS: Tämä on Ylioppilaslehden ehdottomasti terävimpiä havaintoja viimeiseltä vuodelta, joka on naurattanut minua loputtomasti. Mutta itse asiassa kinkut, joita siellä myydään, ovat aika eksoottisia, kannattaa käydä kokeilemassa. Ehkä itse valitsisin jonkun tulisen salamin. 

YL: Muuntohuume peukku on rantautunut sinne Töölöönkin. Töölö-seura on lähettänyt asiasta kaupungille ”hätähuudon”, johon vastasitte varaamalla peukun torjuntaan ensi vuonna kaksi miljoonaa euroa. Kuinka paljon pelkäät kävellä naapurustosi kaduilla? 

DS: No en pelkää. Ja olen itse asiassa tehnyt sitä muuallakin kaupungissa, että menen tahallani erilaisille alueille käyskentelemään pitkin Helsinkiä. Ja tunnistan kyllä sen levottomuuden, josta ihmiset viestittää. Samaan aikaan ymmärrän, että varmaan muun tyyppisillä ihmisillä kuin kolmekymppisillä miehillä voi olla enemmän huolenaiheita, ja ihan perustellusti. 

YL: Milloin olet muuten viimeksi käynyt Kalasatamaa idempänä? 

DS: Kyllä sanoisin, että viime viikolla kävin. Käyn aina välillä Hertsissä kaupassa. 

YL: Sitä on ehkä Etu-Töölöstä käsin vaikea huomata, mutta Helsingissä on pulaa opiskelija-asunnoista. Voitko tehdä asialle jotain? 

DS: Koko ajan tehdään. Hoas ennen kaikkea rakentaa niitä jatkuvalla syötöllä, ja ollaan sitouduttu varmistamaan, että kaupungista ei jää kiinni se, että saadaan lisää opiskelija-asuntoja rakennettua. 

”Sinänsä kiinnostavaa kuulla, että Ylioppilaslehti on kaupan.”

YL: Opiskelijoiden asioihin liittyen, istuit Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan edustajistossa kohtalokkaina vuosina, jolloin Hyy päätti lähteä tavoittelemaan jäsenmaksuttomuutta kiinteistöbisnesten avulla. Nyt jäsenmaksu on korkeampi kuin koskaan, kiinteistöjä pakkomyydään ja tämä 112-vuotias lehtikin on lakkautusuhan alla. Mitä oikein tuli tehtyä? 

DS: Monesta mua voi syyttää, mutta tästä ei. En ole ikinä omannut niin hyvää edustajistovaalimenestystä, että olisin ollut edustajiston jäsen, korkeintaan varajäsen. Sen takia sanoinkin, että ylioppilaskuntapoliittisen urani huipentuma on ollut se hallituksen puheenjohtajuus Ylioppilaslehdessä. 

YL: Helsingin kaupunki on osana uutta säätiötä, joka haluaa ostaa Vanhan ylioppilastalon. Onko tämä valtuustossa istuvien Hyy-alumnien yritys hyvittää vanhoja virheitä? 

DS: Jos se saadaan tapahtumaan, kyllä se on ennen kaikkea ihan valtavan iso kulttuuriteko kaupungilta ja kaikilta muilta siinä konsortiossa mukana olevilta. Jos jollain on hieno historia kaikkine vaiheineen niin Vanhalla ylioppilastalolla. 

YL: Voisitteko ostaa myös Ylioppilaslehden? Lupaan, että saat kirjoitella niitä kinkkukolumnejasi täälläkin. 

DS: Luulen, että se ei mahdu tämän säätiön perustamisen periaatteisiin. Mutta sinänsä kiinnostavaa kuulla, että Ylioppilaslehti on kaupan. Ehkä tästä pitäisi saada jotain ideoita. 

YL: Puolueesi kokoomus on ansiokkaasti kyykyttänyt köyhiä valtakunnan tasolla. Sosiaali- ja terveysministeriön vaikutusarvion mukaan hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset sysäävät jopa 31 000 lasta köyhyysrajan alle. Ketä itse haluaisit kyykyttää ja miksi? 

DS: Jos katsoo, minkä parissa olen tehnyt töitä viimeiset pari vuotta, olen nimenomaan halunnut varmistaa, että puhuttiin sitten asunnottomista, huumeidenkäyttäjistä tai monista muista ryhmistä, että heillä olisi asiat mahdollisimman hyvin ja suunta olisi ennemmin ylös- kuin alaspäin. 

YL: Kuinka kyykky muuten itseltäsi sujuu? 

DS: Paremmin ja paremmin. Yritän orjallisesti pitää kiinni siitä, että käyn kerran viikossa salilla, ja jos onnistun siinä, niin silloin kyykkykin kulkee. 

YL: Entä kuinka paljon asteikolla 1–10 piinkovan kokoomuslaisen mieltä lämmitti se, että entinen opinahjosi Helsingin yliopisto ymmärsi vihdoin markkinatalouden merkityksen ja heivasi kirjakauppa Rosebudin ulos krääsäliike Rustan tieltä? 

DS: Olisin jättänyt itse tekemättä. 

YL: Katsoin tätä haastattelua varten Instagram-sivuasi, jossa on kuva sinusta pääministeri Petteri Orpon vieressä, ja melkein näyttää siltä, kuin kyse olisi peilikuvasta. Kuinka nopeasta metamorfoosista kohti pääministeriyttä haaveilet? 

DS: En tiedä, kumman pitää ottaa tämä enemmän kehuna, mun vai Petteri Orpon. Ei ole tämänkaltaisetkaan metamorfoosit suunnitelmissa tällä hetkellä. 

YL: Kiitos haastattelusta, :Daniel. 

DS: Kiitos paljon, kohti uusia korkeuksia kohoava Ylioppilaslehti.