Mitä siitä seuraisi… jos Suomesta tulisi islamilainen yhteiskunta?

3. marraskuuta 2006   |   Artikkelit   |   kommentit (35)

Kristinusko vakiintui Suomen valtauskonnoksi 1300-luvulla. Vaan mitä jos suurin osa väestöstä yhtäkkiä kääntyisikin islamiin? Miten Suomi muuttuisi?
    Selvää on, että suurin osa luterilaisen kirkon yli 20 000 työntekijästä jäisi työttömäksi. Pojat ympärileikattaisiin, Kallion seksikaupat painuisivat maan alle eikä Unicafesta enää saisi porsaanleikettä. Mutta entä sitten?
    Islamin tutkimuksen ja arabian kielen yliopistonlehtori Sylvia Akar ei usko, että massojen kääntyminen islamiin aiheuttaisi suuria muutoksia.
    ”Monessa maassa, jonka valtauskonto on islam, elämä kulkee samaan tapaan kuin täällä. Suomesta tulisi varmaan aika maltillinen muslimimaa.”
    ”Kouluissa opeteltaisiin arabiaa. Ehkä meillä olisikin pakkoruotsin sijasta pakkoarabia”, Akar hykertelee, ja syystä. Häneltä eivät ainakaan työt loppuisi.

Islamin myötä myös arkkitehtuuri uudistuisi. Katukuvaan nousisi jykeviä moskeijoita.
    ”Kirkkoja ei luultavasti purettaisi, sillä lähtökohtaisesti islam kunnioittaa kristinuskoa. Moskeijat rakennettaisiin erikseen”, sanoo islamia tutkinut Ihmisoikeusliiton pääsihteeri Kristiina Kouros.
    Suomalaisille vaatesuunnittelijoille islam tarjoaisi valtavat markkinat. Muotitietoiset suomalaismuslimit pukeutuisivat tietenkin Paola Suhosen huiveihin tai Marimekon Unikko-kaapuihin.
    ”Ja Suunnon rannekompasseista, joihin olisi merkitty Mekka, tulisi suosittuja”, Kouros innostuu. Pitäisihän ihmisten osata kääntyä Saudi- Arabiassa sijaitsevaa Mekkaa kohti, kun moskeijasta kaikuu rukouskutsu viidesti päivässä. Islamilaisessa kännykkä-Suomessa kompassi olisi lisättävä myös matkapuhelimiin. Mikä myyntivaltti Nokialle!

Jonkun pitäisi tietysti myös järjestää pyhiinvaellusmatkoja Mekkaan. Sopiva matkatoimisto näyttäisikin jo olevan olemassa, nimittäin Matka-Mekka. Omistaja Pentti Pöyhönen, lisäisittekö matkavaihtoehtoihinne Mekan?
    ”Ajatus on hyvä, mutta vastaukseni on ei. Haluan tuntea paikalliset olosuhteet ennen kuin lähden tuputtelemaan ihmisille mitään. Ensin olisi otettava niistä selvää”, Pöyhönen vastaa.
    Niinpä niin. Mutta entäs alkoholi? Tiukoissa muslimimaissa, kuten Saudi-Arabiassa, sen käyttö on kokonaan kielletty. Pääsisikö Suomi islamin avulla eroon alkoholismista? Raitistuisiko Matti Nykänen?
    ”En usko, sillä monet muslimit käyttävät alkoholia. Esimerkiksi Turkissa sitä myydään näkyvästi valtion siunauksella, ja Egyptissä on olutmainoksia kadun varrella”, Akar sanoo.
    Suomalaiset olisivat siis liberaaleja muslimeja, ja sehän kuulostaa oikein hyvältä.
    Tosin ongelmiinkin olisi varauduttava. Suomeen voisi syntyä ääri-islamilainen liike, joka pitäisi meteliä tanskalaislehden julkaisemista profeetta Muhammedin pilapiirroksista. Töölössä sijaitsevaa Tanskalainen Voileipä -nimistä yritystä saatettaisiin boikotoida.
    Liikkeen omistaja Anneli Santala ei usko, että niin kävisi. Ja jos kävisi, jatkuisi smørrebrødien valmistus.
    ”Minulla ei ole Tanskan kanssa mitään tekemistä, olen täysin suomalainen. Toimintaa en lopettaisi, tämä on huuhaata.”

Johanna Pohjola
kuva Junko Hanhero

Muuta kiinnostavaa:

  • Ei artikkeleita

35 kommenttia artikkelissa Mitä siitä seuraisi… jos Suomesta tulisi islamilainen yhteiskunta? »

  1. 1
    Järkyttynyt

    Jos tämän oli tarkoitus olla vitsi, niin voin kertoa ettei todellakaan naurattanut. Islamin kaltaista silpomista, naisten alistamista, terrorismia ja muita kauheuksia kannattavaa uskontoa ei todellakaan tänne kaivata.

  2. 2
    Arto Hiltunen

    Jos Suomi muuttuisi islamilaiseksi maaksi niin täällä voitasisiin ottaa Saharia käyttöön ja se tarkoittaisi esimerkiksi sitä, että ateismista ja homoudesta voisi saada kuolemanrangaistuksen.

  3. 3
    lot

    Miksi väkivaltaisista ja umpimielisistä suomalaisista tulisi yhtäkkiä liberaaleja, maailmojasyleileviä mukavuusmuslimeja?

    Ennemminkin tänne syntyisi jokin islamilainen ääriliike, perversoituneena alkuperäisestä muodostaan.

    Esimerkkinä tällaisesta olisi vaikkapa kiukkuinen, höyrypäinen muftimatriarkaatti joka jakelisi fatwoja pienimmistäkin syistä. Oikeassa islamissa homoseksuaalisuudesta rangaistaan kuolemalla, mutta Sunni-Suomessa saisikin köyden kaulaansa heteroudesta. Olisi siinä punaniskaköriläillä ihmettelemistä, kun sekä feminismin _että_ islamin kritisoinnista joutuisi välittömään hengenvaaraan..

    – lot

  4. 4
    Vlan Lynx

    Hohhoijaa. On ne muslimi maat niin hyvin menestyneitä ja muutenkin ihquja etten millään malta odottaa että Suomi liittyy seuraan. Ylioppilas lehti pitäisi lakkauttaa asap.

  5. 5

    Enpä usko, että homma hoituisi noin hienosti ja sivistyneesti. Miksei jutussa puhuttu muuten lainkaan esim. naisten oikeuksista tai sharian laista. Oletteko muuten tutustunut esim. Ruotsin tapahtumiin muslimimaahanmuuttajien keskuudessa? Tällaisissa jutuissa kyllä aina mainitaan miten hienoa monikulttuurisuus yms on, mutta totuus on ikävä kyllä usein vallan toinen

  6. 6
    Antero

    Tässä Ylkkärin blogissa kaikkein parasta ovat oikeastaan nämä kommentit. Unohdan aina välillä millaiset marginaalihörhöt käyttävät kaiken aikansa nettifoorumeilla mesoamiseen :)

  7. 7
    Väiski

    Ei jumal…a.
    Ei ihan täysjärkistä. Varmaan kirjoittajan mielestä ihan ihg juttu.
    Kirjoitappa, juttusi jatkossa ihan muualle.
    Laatta lentää ja kiitos.

  8. 8
    Seppo

    Muutama asia unohtui.. tyttöjen ympärileikkaukset (tasa-arvoa?), kivitykset..

    Todellisesta islamista voi lukea esim. osoitteesta http://www.thereligionofpeace.com/

  9. 9
    Valdemar

    Muutattaisin otsikon muotoon: “Mitä siitä seuraa… kun Suomesta tulee islamilainen yhteiskunta”. Sillä nykyisellä väestönkehityksellä tämä on totta vielä tällä vuosisadalla.

    Mallia tästä onnelasta voidaan saada onneksi vähän aikaisemmin Ruotsista ja Hollannnista.

  10. 10
    ottis

    Vuosittain tapahtuisi tuhansia kunniamurhia kuten Ruotsissa ja muissa muslimimaissa.
    Mutta entä sitten?

  11. 11
    AntiYLE

    “Tässä Ylkkärin blogissa kaikkein parasta ovat oikeastaan nämä kommentit. Unohdan aina välillä millaiset marginaalihörhöt käyttävät kaiken aikansa nettifoorumeilla mesoamiseen”

    Siis olet sitä mieltä, että islamin naiskäsityksissä ei ole mitään vikaa? Ja että naisten oikeudet ovat hyvällä mallilla arbaimaissa? Että islamin alaisissa maissa kunnioitetaan ihmisoikeuksia ja homoilla sekä ateisteilla on yhtäläiset oikeudet muslimien mielestä?

    Miksi sanot marginaalihörhöt? Eikös juuri tullut tutkimus osoittanut, kuinka suomalaiset ovat “rasistisia” ja muukalaisvihamielisiä ja eivät halua lainkaan maahanmuuttajia lisää. Ainakin tutkimuksien perusteella suvaitsevaiset ovat pieni marginaaliryhmä…

  12. 12
    Tuomas

    Antero. Voisitko perustella väitettäsi. Miksi kutsut näitä ihmisiä “marginaalihörhöiksi”? Mitä olet mieltä siitä, että suomesta tulisi islamilainen? Kannatatko sitä? Olisi kiva kuulla kunnon kommenttia, eikä pelkkää ihmisten mollaamista näiden mielipiteiden johdosta. Tämä(toisinajattelevien mollaaminen) on muuten yleistä itseään suvaitsevaisina pitävien mielestä. Varsinkin jos toisinajattelija kritisoi esim. maahanmuuttajia tai islamia.

  13. 13
    Jonne

    Niin noh, olisihan siinä Suomen islamin uskoon kääntymisessä ainakin sellainen puoli, että Ylioppilaslehden lehdet ja niiden reippaat johannapohjolat joutuisivat etsimään keinot ilmaisuntuskaansa muualta kuin valtion tukemista julkaisuista. :) Veikkaanpa, ettei yksityiselläkään lehtipuolella kovin herkästi otettaisi vastaan nuorten naistoimittajien pohdiskeluja kristinuskoon kääntymisestä…

    Mutta sehän voisi olla myös positiivinen juttu, eiks je? Miehenä kannatan lämpimästi islamin uskon laajempaa soveltamista Suomessa! ;)

  14. 14
    Toni

    Monet ovat ihmetelleet “suvaitsevien” kannanottoihin sisältyvää rodunjalostusretoriikkaa. Eugeniikka ei ole kuitenkaan kiellettyä multikulttuurisuusliturgiassa. Kyse on vain niin kutsutusta etnopositiivisesta eksistenssistä tai dulaistisesta maailmankuvasta. Niiden mukaan asioiden olemassaolo riippuu siitä hyödyttääkö se monikulttuurisen maailman rakentamista. Tämän vuoksi rotuja ei ole lainkaan olemassa silloin, kun puhutaan älykkyystutkimuksista, mutta silti rotusyrjinnästä, positiivisista erityistoimista jne. puhutaan kaiken aikaa. Samalla tavalla jos joku sanoo, että vastustaa maahanmuuttoa, koska pelkää sen johtavan rodun huonontumiseen, hänet tuomitaan natsiksi. Silti on multikultiteorian mukaan legitiimiä argumentoida maahanmuuton puolesta geneettisten sairauksien vähentämiseksi. Tämä on esimerkki dualistisesta todellisuuskäsityksestä, jossa asioiden olemassaolo riippuu niiden sopivuudesta tiettyyn poliittiseen ideologiaan.

    Samaan älylliseen epärehellisyyteen syyllistyvät monet feministit, jotka ovat ohjelmallisella tasolla sosiaalisia konstruktivisteja ja antipositivisteja, mutta siteeraavat silti jatkuvasti erilaisia tilastotietoja palkkaeroista, ikään kuin sukupuoliero siinä kohtaa muuttuisi objektiiviseksi tosiasiaksi.

  15. 15
    Toni

    Kommenttini oli tarkoitettu toiseen keskusteluun maahanmuutosta, mutta tuli jostain syystä tähän keskusteluun.

  16. 16
    fmiles

    Eikö kukaan tosiaan huomannut, että tämän kirjoituksen tyyli on puhtaasti ironinen? Näkeehän se on alkukappaleesta:

    ”Selvää on, että suurin osa luterilaisen kirkon yli 20 000 työntekijästä jäisi työttömäksi. Pojat ympärileikattaisiin, Kallion seksikaupat painuisivat maan alle eikä Unicafesta enää saisi porsaanleikettä. Mutta entä sitten?”

    Ironia on kyllä tekstin läpi hyvin piilotettu, mutta kaiken kaikkiaan se on mielestäni hyvinkin islam-kriittinen. Perimmäinen idea on huvitella ajatuksella, että Suomesta tulisi islamilainen.

    Luuletteko, että kirjoittaja todella tarkoitti, kun sanoi:

    ”Suunnon ja Nokian kannattaisi jo kirjata islamiin käännyttäminen yritysstrategiaansa.”

    Joten hieman tarkkaavaisuutta pyydän. Onhan se silti hyvä, että teksti herättää keskustelua ja jättää varaa tulkinnalle.

  17. 17
    fredrik

    Huoh.
    Kovasti ollaan koko Islamia vastaan vaikka ei varmasti ole kaikki faktat edes selvillä..
    Kuinkakohan moni täällä kommentoineista OIKEASTI tietää Islamista muuta kun mitä media on heille syöttänyt??
    Kuinka moni todella tuntee edes yhden muslimiperheen? Kuinka moni on edes kerran käynyt jossain oikeassa muslimimaassa? (en meinaa Turkkia, joka on liian eurooppalaistunut tähän kuvaukseen).
    Onhan niitä yksittäistapauksia myös kristityiden joukossa, mm. viime vuosina Suomessa tapahtuneet murhat, joissa perheenäidit ja -isät jotka tappavat koko perheensä?
    Ei koko uskontokuntaa saisi yleistää samanlaisiksi, kuinkakohan moni kunnollinen ja maltillinen muslimi on ylpeä esim. terrori-iskuista tai muista väkivaltaisuuksista?
    Islam nimenomaan on väkivaltaa vastaan, mediassa sen sijaan nostetaan jonkun häiriiintyneen äärimmäisyyksiein menneen höyrypään aiheuttama yksittäistapaus pinnalle, jotta voitaisiin aivopestä viattomat median uhrit uskomaan että koko Islam on paha. Syynä tähän on ehkä juuri Islamin leviämisen pelko.
    Itse olen Suomen Islamilaistumista vastaan, uskonto on jokaisen yksityisasia. Ja Suomessahan meillä on uskonnonvapaus, joten rauhottuikaa hyvät ihmiset.

  18. 18
    Naxu

    On yhtä aikaa jokseenkin hulvatonta ja masentavaa, että näinkin ironiseen sävyyn kirjoitettu pieni artikkeli kerää tällaisen määrän kommentteja, joiden ainoa sisältö tuntuu olevan huumorintajuton vaahtoaminen vailla minkäänlaisia oikeita argumentteja. Faktapohjahan näiltä jutuilta löytyy vankasta omasta mutu-tuntumasta ja “siellä Ruotsissa” tapahtuneista yksittäistapauksista, jotka on sitten omassa pääkopassa paisuteltu oman ahtaan maailmankuvan perustaksi.

    Suhteellisuudentaju on jees!

  19. 19
    Jyrki

    Mutta pitäähän jollakin keinossa yrittää päästä eduskuntaan.
    Sitä paisti näillä “isänmaan ystävillä” on aina ollut vihan kohteita.
    Perusuomalaisten ongelma ovat aina oleet synkkämielisyys, ahdistuneisuus ja katkeruus.

  20. 20
    Sedan

    Dokumentit ja ulkomaankirjoitukset muslimimaista siis valehtelevat?

    Nainen saa itse valita puolisonsa, seurustella, päättää seksuaalisuudestaan, pukeutua miten haluaa, eikä tarvite varoa uskonnollista poliisia, perhettään, kunniamurhia, silpomisista, kivityksiä, raiskauksia..?
    Sananvapaus, uskonnonvapaus ja tasa-arvohan ne tunnetusti ovatkin islamin kulmakiviä…
    Ja ääriuskonnollinen terrorismi ei sekään mitenkään kytkeydy muslimiyhteisöihin!

    Juu, uskoo ken haluaa!

  21. 21
    Get your facts straight

    fredrik,

    Sinulla ei ole todellisuus lainkaan selvillä. Jos et ole huomannut, muslimit aiheuttavat jatkuvia konflikteja joka puolella euroopassa. Irakissakin pommit räjähtelevät joka päivä. Islam on väkivaltainen ja barbaarinen uskonto, jonka kannattajat ovat rasisteja pahimmasta päästä.

    Suosittelen lukemaan tämän kirjoituksen:

    http://jussi.halla-aho.com/valonpilkahduksia_ja_mordorin_yota.html

  22. 22
    AkkaTeemunen

    Suomella oli vielä joitakin vuosia sitten tuhannen taalan paikka loistavaan tulevaisuuteen

    Maamme oli silloin vielä kohtuullisen puhdas arabi/afrikkalaisasutuksesta. Juuri silloin olisi pitänyt tehdä ehdoton periaatepäätös, että maahamme ei tulevaisuudessakaan päästetä ihmisiä näiltä alueilta.

    Muutaman vuosikymmenen päästä tuo päätös olisi tuonut Suomelle loistavan kukoistuksen, kun muualta euroopasta valkoinen väki olisi alkanut paeta kurjistuvista, rikoksien kyllästämistä ja asumiskelvottomiksi muuttuvista monikulttuurisuusvaltioistaan.

    Suomi olisi alkanut saada huippukoulutettua ja osaavaa valkoista väkeä ympäri eurooppaa ollessaan käytännössä ainoa maa jota monikulttuurisuus ei olisi tuhonnut.

    Vaan koska poliitikkomme ovat täysiä idiootteja tämä miljoonan taalan paikka tuhottiin ja otettiin maamme tavoitteeksi monikulttuurisuus muiden virheistä yhtään mitään oppimatta.

    Samalla tuhottiin myös mahdollisuus ylipäätään saada huippukoulutettuja osaajia tänne muualta euroopasta, koska ei koulutettu väki muualta euroopasta välitä muuttaa samanlaiseen monikulttuurisuuskurjioon kuin oma maa.

    Nyt tuo miljoonan taalan paikka on entisillä itäblokin mailla, joita maahanmuutto ei ole vielä pilannut. Todennäköisesti niistä jotkin tulevat tulevaisuudessa kokemaan vielä suuria loiston päiviä, jotka hyvittävät heidän kokemansa entiset kommunismin kurjuudet.

  23. 23
    Sakina

    Muslimina täytyy vain huokaista, että voi teitä raukkoja, jotka puhutte asioista joita ette oikeasti tunne. Mutta turhahan teitä on vaatia erottamaan kulttuuri ja uskonto, kun suurin osa muslimimaistakaan ei sitä osaa tehdä. Vai missä kohtaa Koraania lukee esimerkiksi kunniamurhista?

    Mielestäni juttu oli lähinnä hauskaa ajatusleikkiä. Voidaanhan vastineeksi kuvitella, millainen maa Suomi olisi, jos valtauskontona olisi juutalaisuus. Tai budhalaisuus. Tai wicca-uskonto.

  24. 24
    limppu

    fredrik oli kyllä ainoa, jolla tähän mennessä on ollut kommentissaan perää.
    en jaksa nyt ruveta tässä kirjoittaman mitään romaanin pituista tekstiä islamista, mutta yhden asian haluan sanoa: OTTAKAA ASIOSTA SELVÄÄ ennenkuin rupeatte vaahtoamaan. ja muistakaa: ISLAM EI PAKOTA MIHINKÄÄN VAAN IHMISET. esim. tyttöjen ympärileikkaukset eivät tod. ole osa islamia vaan juontuvat ko. maan kulttuurista, joka useimmiten on vanhempi kuin islmain usko itse. ja näitä asioita sitten vaan oikeutetaan islamin verholla. tämä pätee moneen muuhunkin keskustelussa olleisiin aiheisiin. by the way.

  25. 25
    Minni

    “Esimerkkinä tällaisesta olisi vaikkapa kiukkuinen, höyrypäinen muftimatriarkaatti joka jakelisi fatwoja pienimmistäkin syistä.”

    Miksi matriarkaatti? Sopiikohan se kovin hyvin islamiin jossa nimenomaan on tarkoituksena että miehet opettavat naisia (esim. mies vaimoaan ja isä tyttäriään), tuskinpa miehet alistuisivat pyytämään naisilta mitään neuvoja.

    Ja miksei fatwoja saisi jakaa jos kerran tietoa on riittävästi? Niin ja fatwahan ei siis ole se kuolemanrangaistus vai miksi se yhdessä Uutisvuodossa väännettiinkään…

  26. 26
    maisa kukkola

    aivan mahtava idea, naisena kannatan.
    islamissa naisten velvollisuuksiin ei kuulu perheen elättäminen joten saisin pitää palkkani, myoskin omaisuuteni olisi omaisuuttani eikä sitä mieheni jakaisi avioehdossa, pitäisin tyttonimeni koska islamissa nainen kuuluu aina isänsä sukuun eikä mies omista häntä avioliiton myota kuten vanhassa kristinuskossa. pakkoavioliitot,kunniamurhat,silpomiset sun muut eivät kuulu islamiin vaan joidenkin maiden kulttuuriin joten miksi luulette että niin toimittaisiin suomessa jos maamme islamilaistuisi?

  27. 27

    Sedan, akka.

    Nämä kommentit juuri kuvaavat miten ahdasmieliset useimmat suomalaiset ovat..joskus ihmetelen ihan oikeasti ovatko useimat suomalaiset “tyhmiä” tai liian naiiveja??? koska tuntuu että uskotte suoraan mitä media kertoo…Olen itse elänyt sodassa ja ollut 93-somalissa lapsena sodassa..(en tosin nähnyt kun amerikkalainen ruumis raadeltiin.noh kummiskin teidän pitää erottaa islam ja kansalaisuus. koska monekin väkivaltainen kohde minkä mainitsitte eli Palestiina ja Irak taistelevat omaa itsenäisyyden puolesta!! kuten suomikin aikoinaan purki pois ruotsin-ja venäjän vallalta.elika sitä teille ei ole krisointivaltaa!!! unohtakaa tuo..no mennäänpäs siihen mitä te tiedätte todellisestä islamista??? ei se mitä olette nähnyt televisiosta!!!kuinka monta teistä on lukenut suomenkielistä koraania taika käynyt moskeijalla??tuskin montaakin teistä jotka kirjoititte!!!Islam on rauhan uskonto ja jos joku haluaa tietää islamista suosittelen lämpimästi menemään moskeijaan taika muslimeilta kysyy eikä lukea perättömiä internet sivuilta jotain anti-islamista juttuja. jos joku on kiinnostunut ainakin http://www.islamway.com on luotettava lähde!!

    Nyt heitan naisten alistamisesta semmosen juttu minkä olen huomanut suomessa..ja itse asiassa minua käy sääliksi suomalaiset ei-musliminaiset koska suurin osa naisista ovat yksinhuoltajia eikä moni lapsi teidä isän olinpaikasta!!! suomalaiset naiset tekevät töitä elätäkseen perhe,siivoavat,synnytävät,kasvattavat lapset,ovat vaimoja,äitejä,eivät kärkeä olla sisko eikä tytärtä vältämättä ja saavat kaiken lisäksi huonompaa palkkaa kuin miehet!!! sitäkö te kutsutte taso-arvoksi!!! valitettavati se on mielestäni orjuuttamista!!!!!! ja mitä suomalaiset miehet tekevät??ainakin puolet juoppotelevat ja tekevät syrjähyppyjä..entäpäs loput?? noh yli 10%ovat spurguja,n.8% käy taimaasta hakee orjavaimon tai aidsia, yli 5%tappavat itsensä ja perheensä elika kunniamurhaa!!siis ei-muslimin kokoperheen kunniamurha johtuu korvien välisssä ongelmistä mut kultuurista johtuva naisen kunniamurha on islamin syy????!!!aika oikeudenmukainen mielikuvitus teillekin on!!!!!!!!! lopuksi haluan sanoa että aika ironinen alkuteksti mutta jos Jumala suo suomesta tulee aikoinaan islamilainen yhteiskunta ja ihmiset voisivat elää rauhan harmoniassa. mikään ei ole mahdoton koskaan eikä se 20 000 jäisi työtömäksi koska kirkot ei tuhotaisi mutta olisi varmaan asiakaspuutos ja se 20 000 kenteis itse ovat ensimmäisinä palaisivat islamiin koska on helpompi käänytttää krsitytty kuin ateisti!!!

    Akka teemunen alas laputtaa sinne tuhanen taalan paikkaan ettet missaa!!!!!

  28. 28
    muslimi ja ylpeä siitä

    voisitte ensin tutkia Islamia jostain muualta tarkemmin kuin telkkarista ja mediasta esim.lukea Koraania,ennen kuin lähette tuomitsemaan,jotain mistä ette tiedä.jos oikeesti luulette että tyttöjen silpominen on sallittua,niin ette taida paljoo tietää Islamista.Ja toiseksi Islamissa ei myöskään mies saa seurustella ennen avioliittoa,joten ei tarvii aina puhua naisista.yhtä iso rangaistus siitä tulee miehelle kuin naisellekin.olen muslimi nainen,naimisissa,mutta en ainakaan alistettu.en tiiä mistä tollasta saatte päähänne..taitaa johtua huivista.huivi ei tarkoita alistumista ja jos jollekin alistumme niin se on vain ja ainoastaan Allah,ei kukaan mies tai muukaan ihmisolento maan päällä.eli kantsii ensin tutkia tarkkaan,ennen kuin lähette kritisoimaan.

  29. 29
    muslim

    Kiitos kommenteista. Arvostan suomalaista suvaitsevaisuutta.

    t: muslim, lukutaitoinen, opiskelija eikä yhtään kunniamurhaa takana

  30. 30
    muslimi

    Koraanin lukeminen selkentäisi asioita ja poistaisi vääriä uskomuksia Islamista. Jos on pakko haukkua niin on hyvä lukea ensin lähdettä. Suomen kaltaisessa maassa ei pitäisi sokeutua mediaan vaan valaistua kirjojen avulla. Rakkaudella T. Elämän tarkoitusta ymmärtänyt Ihminen.

  31. 31
    Älämölö

    Hedelmistään puu tunnetaan.

    Kyllähän kommunismikin oli paperilla varsin hieno ideologia, mutta käytännön toteutukset ja tulokset eivät puolueen ylintä johtoa lukuunottamatta ihmisiä palvelleeet – päinvastoin alistivat.

    Mitään kirjoitettua ideaalia ei käytännössä kokeilla tyhjiössä, vaan tapahtuu aina kulttuurissa. On näin ollen aivan turha yrittää etsiä islamin syvintä olemusta muualta kuin islamilaisista maista.

    Eilen tuli aiheeseen liittyen hyvä ajankohtaisohjelma tv1:ltä uutisten jälkeen. Ohjelmassa haastatellun Suomessa vaikuttavan islamilaisen uskonoppineen sanoma oli implisiittisesti se, että islaminuskoisten keskuudessa tärkeää – ellei peräti tärkeintä – on valvoa naisten seksuaalisuutta. Tärkeää ei kuitenkaan ole esimerkiksi naisten sukupuolielinten silpomisen ehkäiseminen tai siihen puuttuminen.

  32. 32

    siis mä en tajuu miks pitää puhu aina islmaista ja kaikki sun muuta….emmekää puhuu pahaa kristiuskonnosta…ottakaa selvää asiosta ennen kun alatte puhua pask*** islma tarkoittaa rauhaa ja se on mun mielestä hyvää uskonto…suosittelen ette käännytte islam uskontoon.. se tuo elämäään rauhaa ja tunntte miltä elämä oikesti maistuu ja miltä tuntuu eläää… te suomalaiset ootte vähän jäljessä..matkitte mitä muut maat sanoo tai mitä mediassa sanottaan… vittu se on yhden median paskaa puhetta näette yhden islam syntisen joka on teroristi niin yhtäkkii leimataan vittu kaikki islmilaisia….vittu oha tääl suomessakin tapahtunut vaikka mitää esim se o jokelan koulu surmaaja..mitäköhän seki oli? eiks se ollu murhaaja..murhasi viettomia jotka eivät tehnyt sille mitään…nonnii yrittäkääpä hyvää ihmiset tajuta että jokaisella ihmisillä on omaa valintansa eikä vittu kukaaan kiellä toisiltaan elää millä tavalla kukinkin halua elää…toiset halua juoputella ja toiset haluavat lukea koraania? juputelkaa ja lukekaa koranaania se on ainostaan teijän valinta ja jokainen huomaa loppujen lopuks että se joka juoputtele joutuu aina kärsimään ja se jokaaa lukee koraania niin sill on hyvää elämää ja rauhaa eikä sen tarvii kärsii …so plss sano viel kerran OTTAKAA ASIOSTA SELVÄÄ ENNEN KUN AIJOTTE SELITELLÄ OMIANNE….JA MEDIAA ON PASKAA PUHETTAAA

  33. 33

    jos islamilainen nainen on mukaa teijän mielestä niiku orja tai sun muuta..niin sanon tään kerran… mä oon ite islmilainen tyttö sii naine..jos luulette että oon orja tai mitä ikinä luulette niiin vittu luulkaa vaa mutta jos mä ite tunsisin että elään orjuudessa niin enkähän mä vittu vaihtaisi uskontoani..islaminainen elää parempi kuin kristiuskoienn nainen… kaikki suomalais naiset ovat yksinhuoltajat ja miksiköhän miehet ovt niin naisia tääl suomessa…meidän miehet sentään auttavat ja nillä sallitaan 4 naista etteivät he pettäsi heidän vaimoaaan so plss kultuuri ja uskonto on iha eri asiaaa …ympärileikkaus ei ole pakkoa se on va akultuuria

  34. 34
    Henri K.

    Jep jep. Kuten viimeisimmästä kommenteista näkee, islam tosiaan on suvaitsevainen rauhan uskonto. :-D

    Se tässä vähän ihmetyttää, että miten tuollaisilla älynlahjoilla varustetut ihmiset osasivat vastata oikein varmennekysymykseen…

  35. 35
    Järkyttävää lukemista!

    Vitsinä erittäin huono.

    Kuinka kävisi esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen oikeuksien, kun kanta homoseksuaalisuutta kohtaan on jyrkkä ei, ei hyväksytä, eikä tullaan hyväksymään.

    Kannattaisi katsoa esimerkiksi Gay Islam videot youtubesta, jossa isä käy lapsen kimppuun ja uhkaa tappamisella, kun poika kertoo olevansa homoseksuaali. Jos muslimi tekee näin omalle lapselleen, sopii vain miettiä suhtautumista tuntemattomia kohtaan.

    Suvaitsevainen uskonto kuulostaa länsimaisen sivistyksen ja demokratiassa eläneen silmin ahtaalta ja ahdistavalta.


Kommentoi


Miksi tämä?

Uusin lehti

Osakeyhtiö kiusattujen asialla

Koulurauhaa-lehdellä kerätään taas rahaa kiusatuille. Julkaisua kustantavan yhtiön toimitusjohtaja ei mielellään kertoisi, miten tuotot käytetään.


Herrasmiesurheilija

Vapaaottelija Anton Kuivanen viihdyttää kehässä ärhäkkyydellään. Kehän ulkopuolella sitä ei uskoisi millään.


Olotila hukassa

Kun avoin kaupunkitila väistyy lasiseinien tieltä, hengailusta tulee uhanalaista.


  • Uusimmat kommentit

  • Kommentoiduimmat nyt

    Facebook

  • RSS Tasa.fi uutisotsikot