Kokoomus on myöhässä

6. lokakuuta 2006   |   Mielipiteet   |   kommentit (2)

On miellyttävää havaita, että myös kokoomus on viimein herännyt parantamaan opiskelijan taloudellista asemaa (Ylioppilaslehti 22.9.06). On kuitenkin syytä muistaa, että kokoomuksen kahdeksan vuoden hallituskauden aikana 1995–2003 opintotukeen ei tehty minkäänlaisia parannuksia.
    Meneillään olevan hallituskauden aikana opiskelijan taloudellista asemaa on sen sijaan korjattu yli 50 miljoonalla eurolla. Opiskelijan toimeentuloa on parannettu muun muassa nostamalla opintotuen asumislisän vuokrakattoa, korottamalla keskiasteen opiskelijoiden vanhempien tulorajoja, nostamalla ateriatukea, kasvattamalla opintolainan valtiontakauksen enimmäismäärää sekä lisäämällä opintolainaan verosubventio.
    Kokoomuksen budjettiesityksessään esittelemä opintotukimalli muistuttaa erehdyttävästi kuuluisaa hölmöläisten peitonjatkamista. Nostetaan opintotukea alkupäästä, ja leikataan sitä loppupäästä. Toteutuessaan malli uhkaisi johtaa tilanteeseen, jossa vähävaraiset opiskelijat voisivat suorittaa opintojaan vain alempaan korkeakoulututkintoon saakka.
    Kokoomuksen harjoittaman hölmöläisten peitonjatkamisen sijaan opintotukeen tulee tehdä aitoja parannuksia. Tällaisena parannuksena keskustaopiskelijat pitävät esimerkiksi opintorahan 15 prosentin suuruista tasokorotusta. Askel eteenpäin asiassa otettiin perjantaina 22.5. kun kansanedustaja Antti Kaikkonen (kesk) jätti opintorahan tasokorotusta vaativan budjettialoitteen.

Anu Tuovinen
puheenjohtaja Keskustan Opiskelijaliitto (KOL)

Muuta kiinnostavaa:

  • Ei artikkeleita

2 kommenttia artikkelissa Kokoomus on myöhässä »

  1. 1
    ihmettelijä

    Eikö keskustan läpiajamat opintolainan valtiontakauksen enimmäismäärän kasvattaminen sekä opintolainan verosubventio mahdollista vähävaraisten opintojen suorittamista?

    Keskustan kellokkaiden kirjoittelut haisevat yhtä pahasti kuin Hyssälän eläkkeiden korotuslupaukset 300 eurolla.

  2. 2

    Joku voisi tietysti puolustella sanomalla, että työttömien määrän vähentäminen 150 tuhannella, BKT:n kasvattaminen 40%:lla ja ammattikorkeakoulujärjestelmän perustaminen samalla voimakkaasti vähentäen valtion velkaa lamavuosien aikaisesta sekä vuosituhannen vaihteen taantuman voittaminen vaati keinoja joiden yhteydessä opintotuen nostaminen olisi ollut vaikeaa.

    Mutta on toki valitettavaa, että siihen ei kyetty. Toki vuonna 1998 kun vasemmistoliitolla oli kulttuuriministerin salkku, niin vapaan tulon rajoja nostettiin.


Kommentoi


Miksi tämä?

Uusin lehti

Osakeyhtiö kiusattujen asialla

Koulurauhaa-lehdellä kerätään taas rahaa kiusatuille. Julkaisua kustantavan yhtiön toimitusjohtaja ei mielellään kertoisi, miten tuotot käytetään.


Herrasmiesurheilija

Vapaaottelija Anton Kuivanen viihdyttää kehässä ärhäkkyydellään. Kehän ulkopuolella sitä ei uskoisi millään.


Olotila hukassa

Kun avoin kaupunkitila väistyy lasiseinien tieltä, hengailusta tulee uhanalaista.


  • Uusimmat kommentit

  • Kommentoiduimmat nyt

    Facebook

  • RSS Tasa.fi uutisotsikot