Ilouutiset: Myöhäinen vanhemmuus takaa nuoruuden vapauden

6. lokakuuta 2006   |   Vakiopalstat   |   kommentit (3)

Ensisynnyttäjien ikä 27,8 vuotta ja korkeasti koulutetulla väestönosalla vielä enemmän.
    Huoli tästä on suuri. Opiskelijoita on patistettu hankkimaan lapsia jo nykyistä nuorempana. Muun muassa Tampereen YTHS:n ylilääkäri Aira Virtala on kehottanut opiskelijoita lapsentekoon. Moni muistaa myös Matti Vanhasen kommentit suomalaisten uutteran lapsitehtailun tärkeydestä. Nuorena aloittava ehtisi toteuttaa ministeritason toivetta tunnollisemmin.
    Varhaisen vanhemmuuden puolesta puhuu myös tieto siitä, että lastensaannin lykkäämisen lisää lapsettomuutta. Yli 35-vuotiaista naisista vain puolet pystyy tulemaan raskaaksi ilman hedelmöityshoitoja.
    Helsingin YTHS:n ylilääkäri Johanna Castrén, mitä hyvää on siinä , että lapset tehdään vasta opiskeluajan jälkeen?

”Mielestäni lapsia ei hankita – niitä saadaan. Itse sain ensimmäisen lapseni vasta 30-vuotiaana, enkä koe olleeni silloin kovin vanha. Lastensaanti ei ole niin kuin gradunteko tai asunnonhankinta, sitä ei voi suunnitella.
    Lapsen syntymän myötä muuttuu kaikki. Se, että saa lapsensa vasta lähellä kolmeakymmentä ikävuotta tarkoittaa monelle, että on ehtinyt kokea nuoruutensa vapauden. Siinä mielessä tasa-arvo on lisääntynyt ensisynnyttäjien iän noustessa – ennen naisilla ei ollut tätä mahdollisuutta.
    Lapselle on tietysti hyväksi, että se syntyy suhteellisen varmaan tilanteeseen. Opinnot aloitetaan Suomessa varsin myöhään, ja epävarmuuden aika jatkuu pitkälle yli kahdenkymmenen ikävuoden. Ei lisää monenkaan henkistä hyvinvointia, että lapsia saadaan näiden nuoruuden ruuhkavuosien aikana.
    Tärkeintä on, että lapsi on haluttu ja sille riittää aikaa. Kun lapsensaanti on tietoinen ratkaisu , vanhemmuudestaan nauttii ja se kantaa hedelmää moneen sukupolveen. Vaikka lapsen saisi vasta 35-vuotiaana, tuskin sitä koskaan katuu.”

Ville Seuri

Muuta kiinnostavaa:

  • Ei artikkeleita

3 kommenttia artikkelissa Ilouutiset: Myöhäinen vanhemmuus takaa nuoruuden vapauden »

  1. 1

    Johanna Castrén: ”Mielestäni lapsia ei hankita – niitä saadaan. Itse sain ensimmäisen lapseni vasta 30-vuotiaana, enkä koe olleeni silloin kovin vanha. Lastensaanti ei ole niin kuin gradunteko tai asunnonhankinta, sitä ei voi suunnitella.”

    Kuinka niin lasten hankintaa ei voisi suunnitella? Ei niitä haikarat kotiin kanna. Kyllä se kai useimmiten on suunniteltu ja harkittu teko, jota voidaan pitää hankintana – vaikka ne sitten hankinnan tuloksena saataisiinkiin.

    Mitä myöhemmäksi lasten hankkiminen jää, sen parempi. Vielä parempi, jos jäävät mahdollisimman monilla kokonaan hankkimatta.

  2. 2
    Riina

    Huomatkaa, että lastenteko lykkääntyy myös partnerin puuttumisen takia. Itse löysin ensimmäisen tosirakkauden vasta 29-vuotiaana, ja haluan nauttia myös kahden kesken mieheni kanssa olemisesta ennen mahdollista perheen perustamista (jos nyt sellaisen joskus perustamme).

    Olen kyllä etsinyt miestä hyvin nuoresta asti, mutta rakkaus ei tule luokse tilaamalla. Kaikkien luokse ei valitettavasti koskaan. Tunnenkin naisia, jotka ovat päättäneet tehdä lapset yksin, kun lapsia kovasti kaipaavat ja miestä ei löydy.

  3. 3
    Päivi Nordberg

    Niko Lipsanen:
    ” Kuinka niin lasten hankintaa ei voisi suunnitella? Ei niitä haikarat kotiin kanna. Kyllä se kai useimmiten on suunniteltu ja harkittu teko, jota voidaan pitää hankintana – vaikka ne sitten hankinnan tuloksena saataisiinkiin. ”

    Samaa mieltä. Amerikassakin suunnitellaan, ainakin jossain, koska yliopistokoulutus jo maksaa paljon.

    ” Mitä myöhemmäksi lasten hankkiminen jää, sen parempi. Vielä parempi, jos jäävät mahdollisimman monilla kokonaan hankkimatta. ”

    En ole samaa mieltä. Lapset pitää tehdä n. 19-22- vuotiaana.


Kommentoi


Miksi tämä?

Uusin lehti

Osakeyhtiö kiusattujen asialla

Koulurauhaa-lehdellä kerätään taas rahaa kiusatuille. Julkaisua kustantavan yhtiön toimitusjohtaja ei mielellään kertoisi, miten tuotot käytetään.


Herrasmiesurheilija

Vapaaottelija Anton Kuivanen viihdyttää kehässä ärhäkkyydellään. Kehän ulkopuolella sitä ei uskoisi millään.


Olotila hukassa

Kun avoin kaupunkitila väistyy lasiseinien tieltä, hengailusta tulee uhanalaista.


  • Uusimmat kommentit

  • Kommentoiduimmat nyt

    Facebook

  • RSS Tasa.fi uutisotsikot