Merimaa: Minähän olen kaunis

15. lokakuuta 2004   |   Kolumnit   |   kommentit

lainasanoja

Meikkivoiteen levittäminen on yllättävän hankalaa. Varsinkin kun on puoliunessa ja valmiiksi myöhässä. Aivan kuin hampaiden harjauksessa ei jo olisi tarpeeksi.
    Minkä verran tätä nyt pitää laittaa? Kuluuko se pois päivän mittaan?
    Puuterin käyttö on helpompaa. Liika varmaan karisee kasvoista itsekseen, kariseehan?
    Kevyt perusmeikki ei näy päälle, ellei sitä osaa katsoa. Vain tarkkanäköisimmät huomaavat, että jotain on hassusti. “Oletpas sinä kalpea” ihmettelee yksi. “Näytätpä terveeltä”, toteaa toinen. Erikoisinta oli ihmettely, olenko juuri tullut uimasta.
    Kaikki olivat väärässä. Meikki ei saanut minua näyttämään terveemmältä, kalpeammalta tai uimasta tulleelta.
    Se sai minut näyttämään hyvältä. Eihän näin sileää ihoa ole kuin mainosten onnellisilla ihmisillä. En muista koska olisin tuijotellut yhtä ahkerasti peileihin.
    Illalla meikkien pois hinkkaaminen tuo esiin lohduttoman näyn. Oma iho näyttää ikään kuin kärsineeltä. Tämä ei ehkä ole pelkkää kuvitelmaa. Kuinka rankasti naamaa oikein täytyy rassata, jotta mönjän saa pois?

Juha Merimaa

Muuta kiinnostavaa:

  • Ei artikkeleita

Kommentoi


Miksi tämä?

Uusin lehti

Osakeyhtiö kiusattujen asialla

Koulurauhaa-lehdellä kerätään taas rahaa kiusatuille. Julkaisua kustantavan yhtiön toimitusjohtaja ei mielellään kertoisi, miten tuotot käytetään.


Herrasmiesurheilija

Vapaaottelija Anton Kuivanen viihdyttää kehässä ärhäkkyydellään. Kehän ulkopuolella sitä ei uskoisi millään.


Olotila hukassa

Kun avoin kaupunkitila väistyy lasiseinien tieltä, hengailusta tulee uhanalaista.


  • Uusimmat kommentit

  • Kommentoiduimmat nyt

    Facebook

  • RSS Tasa.fi uutisotsikot