Puolikuu: Tapahtumat 18.10.-1.11.

T:Teksti:

20.10.

Euro- ja kunnallisvaalit. Nyt voi lyödä kaksi kärpästä yhdellä iskulla ja äänestää tuplana. Ehdokkaat kannattaa valita jo ennen äänestyskoppiin pujahtamista, sillä kahden tyypin valkkaamisessa voi tuhraantua aikaa. Eurovaaleissa voi äänestää vaikkapa jonkin limapoliitikon pois Suomesta tai heittää jollekin nuorelle hyväpalkkaisen duunin Brysselistä. Äänestämään pääsee klo 9.00-20.00.

20.10.

Novospasskin luostarin mieskuoro esittää ortodoksista kirkkomusiikkia 1700-luvulta tämän vuosisadan alkuun Johanneksen kirkossa. Maailmallakin menestystä niittäneen kundijengin voi loka-marraskuussa nähdä muillakin paikkakunnilla ympäri Suomea. Helsingissä he esiintyvät kahdesti, klo 15 ja 19.

21.10.

Naisen sisin – otsikolla FM Elina Reenkola luennoi Suomen Psykoanalyyttisen yhdistyksen avoimessa luentosarjassa Porthaniassa. Luentosarja on Suomessa ensimmäinen, jonka naisanalyytikot ovat järjestäneet.
Luentosali IV klo 18.

5.10.-10.11.

Jaettu kauneus – Suomen Taideyhdistyksen 150-vuotisjuhlanäyttely Helsingin Taidehallissa esittelee suomalaisen, venäläisen ja ruotsalaisen taiteen merkkiteoksia yhdistyksen koko toiminnan ajalta.
Nervanderinkatu 3. Avoinna ti, to, pe 11-18, ke 11-20 ja la-su 12-17. Pääsy 40/20 mk.